Výsledky Tendon Cup 2014 (TC)

Tendon cup je soutěží určenou pro věkově nižší kategorie. V roce 2014 Tendon U14 bude na programu celkem 10 závodů: 5 v Čechách a 5 na Moravě. Pro závěrečné bodování se započítávali tří nejlepší výsledky ze závodů U14 a dvojnásobně bodovaný výsledek MR ČR. Všichni zájemci o účast v této soutěží by se měli seznamit s rady pro účastniky závodů a jejich rodiče. V roce 2014 závodnické pole v TC bude rozděleno na chlapce a děvčata a podle věku na 3 kategorie:

 • C: 12 – 13 let (2001 – 2002)
 • D: 10 – 11 let (2003 – 2004)
 • E (mini): 9 a méně let (2005 a mladší)

Vzhledem nekoncepčnímu systému závodů a jejích hodnocení v roce 2014 náš oddíl vypustil z kalendáře část závodů seriálu Tendon U14 a soustředil se na závody Moravia cupu. V listopadu Komise soutěžního lezení publikovala jakysi žebříček, který ovšem nemá nic společného s proklamovaným před sezonou systémem konečného hodnocení seriálu. Zájemci si mohou prohlídnout konečné pořadí po všech závodech seriálu. V chlapeckých kategoriích si naší soutěžící vedli následovně:

 • kategorie E: Dan Slovák – 6., Martín Pešák – 11., Vilém Jančuš – 12., atd.;
 • kategorie D: Jáchym Cink – 8., Lukáš Gruber – 28., atd.;
 • kategorie C: Jakub Skoupý – 3., Vojtěch Fabiánek – 16., atd.;

Děvčatům patří následující místa (viz konečného pořadí):

 • kategorie E: Kristýnka Fabiánková – 8., Kateřina Zavřelová – 14., atd.;
 • kategorie D: Eliška Hobzová – 5., Katka Dvořáková – 7., Míša Smetanová – 6., Terka Širůčková – 8., atd.;
 • kategorie C: Bára Borková – 17., Simona Prokešová – 21., atd.;

Závody Tendon U14 2014 ve Vyškově

V sobotu 29.11.2014 se konaly poslední letošní závody v lezení na obtížnost ze serie Tendon U14 2014. Zúčastnilo se jich celkem 92 dětí. Na rozdíl od loňskho roku, když jsme si závody pochvalovali, tentokrát probíhaly s problémy. Cesty pro nejmladší byly postavené tak, že většina děti končila hned nad zemi a vůbec si nezalezly. A k tomu ještě tragická organizace. Každá skupina lezla 4 cesty a vzhledem k tomu, že některé cesty se překryvaly, nebylo možno lézt na celé ploše stěny. Někteří rodiče nejmladších děti, po čtyřhodinovém čekání, odjeli s nimi domu ještě v průběhu závodu. Naším dětem v počtu 22 se na místě věnovali Simona, Silva a Andrzej. Závodů se nakonec zúčastnily tyto děti:

 • E: Bajkalová Nikola, Esterková Veronika, Fabiánková Kristýna, Pánková Karolína, Přikrylová Eliška, Slovák Dan, Svobodová Adéla, Toužínová Lenka, Zavřelová Kateřina
 • D: Cink Jáchym, Dvořáková Kateřina, Gruber Lukáš, Hlavoň Martin, Hobzová Eliška, Smetanová Michaela, Širůčková Tereza, Toužínová Lenka
 • C: Fabiánek Vojtěch, Prokešová Simona, Skřičková Veronika, Špringl Petr

Některé další dětí byly bohužel nemocné a do Vyškova nedorazily. Pro 6 ze zúčastněných to byly první velké závody. I když neuspěly, zjistily, že jim ještě něco málo chybí a musí trochu více trénovat. Každopádně na závodění snad nikdo nezanevřel. Mezi nejmladšími kluky Dan Slovák skončil na pěkném 4. místě (i když má rozhodně na víc). Mezi holkami se nejvíc dařilo nejzkušenějším: Kristýnce Fabiánkové (ta bohužel odjela dřív), Vali Pařilové – 7. a Kačce Zavřelové, která díky vynikajícím způsobem přelezené poslední cestě se dostala na 6. místo. Další se zúčastnily závodů poprvé a byly z toho, zásluhou pořadatelů, trošku v šoku. V kategorií U12 mezi kluky zabojoval Jáchym Cink a byl 2., ale ani, stále se zlepšující, Lukáš Gruber se neztratil a skončil na 10. místě. Ve stejné kategorií holek naše zástupkyně prezentovaly velmi nerovnoměrnou formu. Na některých cestách se jim dařilo a na dalších zase ne. Ve výsledku obsadily 5. – 8. místo v pořadi: Míša Smetanová, Kačka Dvořáková, Eliška Hobzová a Terka Širučková. Nejmladší z nich Lenka Toužínová skončila na 11. místě. V nejstarší kategorií kluků Vojta Fabiánek a Petr Špringl musí ještě pěkně zapracovat, aby se dotahli ke špičce – zatím končí kolem 10. místa. U holek Simča Prokešová je i nadále naší nesplněnou nadějí. Poprvé na závodech se objevila talentovaná Verča Skřičková a hned zjistila, že má co dohánět, ale do budocna má určitě potenciál. Kompletní výsledkové listiny: kluci, holky.

Závody Tendon U14 2014 (MČR) – Praha

Míša a Eliška na bedně v Trutnově - TC 2013

V sobotu 04.10.2014 se v Praze na stěně Big Wall uskutečnily závody v lezení na obtížnost mládeže ze série Tendon U14 2014. Bylo to zároveň Mistrovství republiky děti a mládeže. Pořadatele zajistili postavení krásných cest, ale tím klady končily. Organizace poněkud skřipala. Pořadatele, i když mají k dispozici prostorově velkou stěnu, soustředili všechny cesty do jednoho rohu haly, kde kvůli přítomnosti sloupu byl problém sledovat počínání závodníků. Cesty i když krásné, v některých případech neumožňovaly souběžné lezení (byly moc blízko sebe). Korunu všemu snažení nasadil fakt, že finálové cesty pro kategorie U10 a U12 se začaly stavět (!!!) až někdy v 17h a děti začaly lézt finálovku po 3-hodinovém „odpočínku“ v izolaci až v 8 večer. Další perličkou na dortu byl fakt, že o problému barvosleposti jednoho z naších účastníků, jsme týden před závodem informovali pořadatele. Byli jsme ujištění, že cesty budou od sebe oddělené a tedy nebude problém, aby někdo měl problém s viděním chytů. Ale to jsme netušili, jak velká je lidská vynálezavost: na stavbu cesty na stěně bílé barvy stavěči použili chyty stejné bílé barvy (o faktu barvosleposti účastníka se od pořadatelů dozvěděli ráno v den závodů). A bylo vymalováno – chudák Martin šmátral rukami po stěně, aby našel nějaký a po několika „přesázích“ skončil. Hlavní rozhodčí (p. Doseděl) nám sdělil, že on problém nevidí. Vyhlášení výsledků probíhalo pak v rekordních na české poměry cca 10 večer, ale to už část účastníků byla na cestě domu. Těchto závodů se zúčastnilo za účastí Silvy, Simony, Iva a Andrzeje rekordních 21 děti z našeho oddílu, z toho v dětských kategoriích 14:

 • E: Fabiánková Kristýna, Pešák Martin, Zavřelová Kateřina, Slovák Daniel
 • D: Gruber Lukáš, Dvořáková Kateřina, Hobzová Eliška, Pešáková Sára, Smetanová Michaela, Širůčková Tereza, Toužínová Lenka, Vaverková Adéla
 • C: Prokešová Simona, Skoupý Jakub

Jak to tedy vše dopadlo? Bohůžel na bednu, i přes velká očekávání, si nakonec nikdo nestoupl. Děti nelezly vůbec špatně, dokonce hodně se jich probojovalo do finále, ale zde chybělo trochu štěsti, svůj podíl měla také zbrklost nebo horší forma některých závodníků. V nejmladší věkové kategorií E mezi chlapci do finále se dostali oba naší zástupci.Martin pak v důsledku výše popsaných události, skončil 8. a Dan byl 6. – rozhodně má navíc. Mezi dívkami v 1. kvalifikační cestě si svůj díl smůly vybrala Kačenka Zavřelová, kterou rozhodčí poslali velmi brzo dolu po chytnutí expresky. Ve druhé cestě už pak ukázala, jak skvělé umí bojovat. Zkušenější Kristýnka Fabiánková byla na tom lépe, ale ani v její případě to nestačilo na postup do finále. Podobně dopadl v kategorií D kluků osamocený po úrazu Jáchyma Cinka (zlomená ruka), a nepříliš zkušený, Lukáš Gruber. Rozhodně ale prokázal velkou bojovnost a pokud nepoleví v tréninku, na budoucí rok to bude podstatně lepší (zatím to stačilo na 15. místo). Mezi holkami ve stejné kategorií v kvalifikaci to byla smršť Rocky Monkeys – z osmi finálistek 4 byly od nás. Bohužel finále nedopadlo dobře. Našé holky obsadily 4. – 7. místo v pořadí: Kačka Smetanová, Eliška Hobzová, Tereska Širůčková a Lenka Toužínová. Zejména potěšil výkon nejmladší z nich Lenky, která se rychlé blíží k české špičce v této kategorií. V nejstarší dětské věkové skupině (C) se bohužel nepotkal s formouKuba Skoupý, a i když do finále se probojoval, skončil zde na 5. místě. Mezi holkami daleko za svými schopnostmi zůstala jinak velmi pěkně lezoucí Simča Prokešová. V tomto případě bude nutno zapracovat nad psychikou a strachem z pádů. Kompletní výsledkové listiny: kluci, holky.

Závody Tendon U14 2014 – Orlová

V sobotu 14.06.2014, týden po závodech v Imstu, se konaly páté (a poslední před prázdninami) letošní závody v lezení na obtížnost ze serie Tendon U14 2014. Na rozdíl od loňského roku, kdy se tohoto závodu zúčastnilo celkem 114 děti, tentokráte, i přes snahu pořadatelů, to bylo pouze 52 (včetně 6 účastniků z Polska). I u členů našeho oddílu se projevila únava z náročné sezony a závodu se, namísto obvyklých 20, zúčastnilo pouze 6 děti. Dětem se na místě věnoval Ivoš. Koho měl na starosti?:

 • E: Fabiánková Kristýna, Zavřelová Kateřina
 • D: Cink Jáchym, Dvořáková Kateřina, Toužínová Lenka
 • C: Borková Barbora

Vzhledem k velké vzdálenosti pro účastníky z Čech v Orlové soutěžily hlavně dětí ze Severní Moravy. Překvapením byla celkém početná a kvaltní výprava z Polska. Závody byly dobře zorganizované a vše proběhlo bez problémů. Naší zástupci rozhodně nezklamali. V nejmladší kategorií (E) Kristýnka Fabiánková obsadila 5. místo a další zkušenosti posbírala určitě i nádějná Kačka Zavřelová – celkově 10.. V kategorií D holek po loňském totálním vítězství našich závodnic 4. místo Kačky Dvořákové ve velmi silné konkurenci je rozhodně úspěchem. Do finále se také dostala Lenka Toužínová a skončila na velmi pěkném 6. místě. Mezi kluky ve stejné kategorií Jáchym Cink nenašel přemožitele a s přehledem vyhral. V kategorií C mezi holkami jsme měli jedinou zástupkyni Báru Borkovou, která obsadila 10. místo. Kompletní výsledkové listiny: kluci, holky.

Závody Tendon U14 2014 – Brno

V sobotu 24.05.2014 na stěně Rajče v Brně se konaly čtvrté letošní závody v lezení na obtížnost ze serie Tendon U14 . Zúčastnilo se jich celkem 124 děti rozdělených do 3 věkových kategorií. Vzhledem k tomu, že tyto závody organizoval náš oddíl, můžeme zde podat pouze subjektivní hodnocení. Zdalo se nám, že atmosféra byla výborná a závody byly snad dobře připravené (hodnocení ale necháme na jiných). Cesty stavěl Honza Šolc, kterému asistovala Silva Rajfová. Velké díky patří taky dalším pomocným stavěčům – Lucce Rajfové, Martinu Šifrovi a Daliboru Šimkovi. Dále velice děkujeme všem dalším. kteří přispěli ke zdaru tohoto klání – sponzorům, aktivním rodičům děti – členů našého oddílu a členům dospělackého oddílu HO Sokol Brno I. Naše děti se jich zúčastnili v rekordním počtu (celkem 31). Účastniky byly:

 • E: Čermák Šimon, Jančuš Vilém, Pařilová Natalie, Pařilová Valerie, Pešák Martin, Plchová Klára, Šrotířová Magdalena, Zavřelová Kateřina, Slovák Daniel
 • D: Cink Jáchym, Debsová Monika, Gruber Lukáš, Dvořáková Kateřina, Hejtmánková Eliška, Hobzová Eliška, Lukavský Vojtěch, Nastoupilová Aneta, Pešáková Sára, Smetanová Michaela, Širůčková Tereza, Toužínová Lenka, Vaverková Adéla
 • C: Borková Barbora, Dobiášová Nela, Fabiánek Vojtěch, Koryčanská Rebeka, Prokešová Simona, Skoupý Jakub, Strašilová Karolína, Špringl Petr

Mezi našimi reprezentanty byly i děti, které ná závodech teprve začínají. Některým se docela dařilo, ostatní zjistily, že jim ještě něco málo chybí a musí trochu více trénovat. Každopádně na závodění nikdo nezanevřel, tím spiš, že nejvíce nováčku bylo v nejmladší kategorií E a jejích vystoupení rozhodně nebylo zklamáním. Mezi kluky se prosadil Slovák Daniel, který celkově obsadil 3. místo. Martin Pešák skončil 4. a Vilém Jančuš (7.). Zalézl si i náš nejmladší zástupce – 6-tí léty Šimon Čermák. Mezi holkami se prosadila jen Natálka Pařilová, která skončila na 5. místě, ale všechny holky lezly velmi pěkně a určitě cestu na bednu si ještě najdou. V kategorií D mezi chlapci rozhodně nezklamal Jáchym Cink – obsadil 3. místo. Ostatní kluci lezou krátce a ještě musí posbírat trochu zkušenosti. Mezi děvčaty skvěle zalezla Eliška Hobzová – skončila na 2. místě. Výborný výkon podala také Kačka Dvořáková – 4.. V horní polovině startovního pole této velmi nabité kategorie se umístily ještě: Míša Smetanová (7.), Terka Širůčková (8.), Lenka Toužínová (9.), Sára Pešáková (10.), Eliška Hejtmánková (13.) a Adélka Vaverková (14.). V kategorií C naší kluci rozhodně nezklamali a podali výborný výkon. Na bednu se sice nedostali, ale byla blízko. Kuba Skoupý dosáhl na 4. místo, Vojta Fabiánek skončil 6. a Petr Špringl 9.. Holky mají ještě rezervy. Nejlepší z nich Rebece Koryčanské připadlo 11. místo, 13. skončila Bára Borková. Kompletní výsledkové listiny:kluci, holky.

Závody Tendon U14 2014 – Sobotka

V sobotu 05.04.2013 se konaly třetí letošní závody v lezení na obtížnost ze série Tendon U14 2014. Tyto závody nebyly oficiálně podporované naším oddílem, ale i přesto 3 dětí se jich zúčastnily:

 • D: Dvořáková Kateřina
 • C: Skoupý Jakub, Špringl Petr

Závodu se celkem zúčastnilo 102 dětí. Naše málopočetní výprava dopadla velmi dobře. Lezlo se 5 cest a pořadí bylo určeno součtem výsledků v jednotlivých kolech. Naší zástupci byli většinou velmi úspěšní. Kačka Dvořáková a Kuba Skoupýobsadili ve svých věkových kategoriích, mezi více než 20 konkurenty 2. místo. Jedině Peťa Špringl zaostal tentokrát oproti očekávání – snad příště. Nejbližší příležitost bude mít ku tomu v nadcházejících závody Moravia cupu za týden v Olomouci. Doufáme, že pro náš oddíl budou stejně úspěšné jako ty v Sobotce. Kompletní výsledkové listiny: kluci, holky.

Závody Tendon U14 2014 – Jeseník

V sobotu 15.03.2014 se na stěně v Jeseníku konaly druhé letošní závody ze série závodů v lezení na obtížnost Tendon U14 2014. Dětem se na místě věnovali Simona a Andrzej. Účastnily se jich tyto děti (celkem 14):

 • E: Jančuš Vilém, Slovák Daniel
 • D: Dvořáková Kateřina, Hobzová Eliška, Gruber Lukáš, Lukavský Vojtěch, Smetanová Michaela, Širůčková Tereza, Toužínová Lenka
 • C: Dobiášová Nela, Fabiánek Vojtěch, Prokešová Simona, Skoupý Kuba, Špringl Petr

Mezi asi 90 zúčastněnými dětmi se ty naše rozhodně neztratily. Až na vyjímky se umístily v horní polovině startovního pole. Naší nejmladší závodnici v kategorií E postoupili do finále oba. Ve finále na bednu dosáhl pouze Dan Slovák – skončil 3.. V kategorií D mezi holkami tam je naše velká síla. Tentokráte Eliška Hobzová byla 2., Míša Smetanová 3., Terka Širůčková 4. Katka Dvořáková 7.. Do finále nepostoupila, ale ve velké konkurenci obstala velmi dobře i Lenka Toužínová – 9.. Mezi kluky Vojta Lukavský a Lukáš Gruber sbírají teprve zkušenosti a do finále v nabité konkurenci nepostoupili. V kategoríí C holek velmi dobrý výkon podala Simona Prokešová – byla 7.. Mezi kluky statečně bojoval Kuba Skoupý, který ve finále skončil na 6. místě. Vojta Fabiánek a Petr Špringl do finále nepostupili, ale rozhodně na to do budoucna mají. Všem zúčastněným děkujeme za prokázanou bojovnost. Výsledkové listiny: kluci, holky.

Závody Tendon U14 2014 – Olomouc

V sobotu 18.01.2013 se konaly první letošní závody v lezení na obtížnost ze serie Tendon U14 2014. Zúčastnilo se jich celkem 92 dětí. Atmosféra byla, jako vždy v Olomouci, výborná a závody byly dobře zorganizované. Naším dětem v počtu 15 se na místě věnovali: Ivoš a Andrzej. Zúčastnili se:

 • E: Fabiánková Kristýna, Jančuš Vilém, Slovák Daniel, Tichý Matěj
 • D: Dvořáková Kateřina, Gruber Lukáš, Hejtmánková Eliška, Toužínová Lenka
 • C: Bártlová Kateřina, Borková Bára, Dobiášová Nela, Fabiánek Vojtěch, Koryčanská Rebeka, Skoupý Kuba, Špringl Petr

Některé další dětí byly bohužel nemocné nebo se učastnily výjezdového tréninku ve Zlíně (skupinka nejpokročilejěích). Pro asi polovinu ze zúčastněných to byly jedné z prvních, ne-li první závody vůbec. Některé z nich byly úspěšné, ostatní zjistily, že jim ještě něco málo chybí a musí trochu více trénovat. Každopádně na závodění nikdo nezanevřel a jejích vystoupení, i přesto, že se nedostali na bednu, rozhodně nebylo zklamáním. Mezi nejmladšími kluky do finále postoupil Slovák Daniel a skončil zde 4.. Mezi holkami se konečně na bednu vyšplhala Kristýnka Fabiánková. Byla 3., ale rozhodně měla i navíc. V kategorií D mezi klukami jsme měli jediného zástupce. Lukáš Gruber se do finále neprobojoval a je vidět, že musí nabrat trošku zkušenosti, zejména v lezení převislých stěn. Mezi holkami se do finále probojovaly dvě: Kačka Dvořáková byla 4. a Lenka Toužínová 7.. Třetí zástupkyně Eliška Hejtmánková byla na závodech poprvé a rozhodně nezklamala. Sice na první cestě spadla hned na začátku, ale v dalším průběhu závodu se, díky radám kamarádek, postupně zlepšovala a tu třetí dokonce topovala. Nejvíc zástupců jsme měli v kategorií C (nejstarší). Mezi kluky, i přes postup do starší věkové skupiny, byl velmi úspěšný Kuba Skoupý – celkově 2. Druhý náš zástupce ve finále Vojta Fabiánek skončil na 8. místě. V kategorií holek jsme měli silné zastoupení – přijeli 4 závodnice. Bohužel cesty byly nad jejich síly a všechny skončily mimo finálovou osmičku. Nejblíže k němu měla Katka Bártlová – byla 9. Kompletní výsledkové listiny: kluci, holky.